Co zaliczamy do lekkich konstrukcji stalowych?
Lekkie konstrukcje stalowe to pojęcie z zakresu budownictwa, oznaczające specyficzne elementy architektoniczne. Ich cechą charakterystyczną jest niska waga przy zachowaniu bardzo dużej wytrzymałości. Dzięki temu można je zastosować do budowy wielu ważnych obiektów.
Gdzie stosuje się lekkie konstrukcje stalowe?
Lekkie konstrukcje stalowe najczęściej są podstawą budowy różnego rodzaju ogrodzeń posesji (w tym bram i furtek), balustrad i barierek. Wykorzystuje się je także do postawienia antresol, schodów, altan, billboardów, podjazdów dla niepełnosprawnych i wielu innych udogodnień. Możliwości zastosowania tego typu konstrukcji są praktycznie nieograniczone. W odróżnieniu od ciężkich konstrukcji będących podstawą mostów i masztów, lekkimi konstrukcjami nazywa się zwykle te o wadze o 30% mniejszej od standardowych. Wykorzystuje się je także w niektórych technologiach stawiania budynków.
Lekkie konstrukcje stalowe odznaczają się wytrzymałością i odpornością na działanie czynników atmosferycznych. Dlatego ich zastosowanie jest bardzo szerokie. Dodatkowo współczesna technologia obróbki stali pozwala na tworzenie obiektów o wyjątkowo skomplikowanych kształtach, co jeszcze bardziej poszerza spektrum ich wykorzystania, również do budowy elementów wyposażenia wnętrz urządzonych w stylu industrialnym, a także mebli czy dekoracji.
Rodzaje konstrukcji stalowych
Niezwykle ważne jest dopasowanie rodzaju konstrukcji do miejsca wykorzystania. Każda konstrukcja musi być przygotowana na podstawie dokumentacji technicznej, określającej warunki i obciążenia, jakim będzie ona poddana. Czynniki te mają wpływ na wybór rodzaju stali, ustalenie odpowiedniej grubości profili, sposobu ich łączenia oraz metod obróbki stali na przykład poprzez galwanizowanie lub pokrycie specjalnymi farbami.